Witaj, Subskrybuj nas newsletter i bądź na bieżąco.

October 18, 2024
Ciąża

Znaczenie terapii uroginekologicznej po porodzie

Problemy uroginekologiczne dotyczą bardzo intymnej sfery życia. Z tego powodu wiele kobiet po porodzie nie szuka pomocy, gdyż krępuje się mówić o tych schorzeniach związanych z porodem naturalnym lub przez cesarskie cięcie. Tymczasem dobrze dobrana terapia uroginekologiczna może pomóc szybko usunąć dolegliwości, zanim staną się bardzo zaawansowane.

Co to jest terapia uroginekologiczna?

Terapia uroginekologicza określa działania profilaktyczne i lecznicze zaburzeń występujących w obrębie miednicy oraz  dysfunkcji mięśni dna miednicy. Pozwala skutecznie leczyć nie tylko dolegliwości wynikające z przebytej ciąży. Stosuje się ją także w wypadku występowania:

  • wysiłkowego nietrzymania moczu,
  • trudności w oddawaniu moczu,
  • uczucia częstego parcia na mocz,
  • bólu w okolicach intymnych,
  • bólu kości ogonowej,
  • bolesnych miesiączek,
  • bólu podczas stosunku i braku satysfakcji seksualnej,
  • obniżenia narządów płciowych,
  • stanów po zabiegach ginekologicznych,
    endometriozy.

Korzyści z fizjoterapii uroginekologicznej po porodzie


Jednym z najczęściej występujących powikłań po porodzie wymagającym terapii uroginekologicznej jest rozejście spojenia łonowego. Terapia manualna i odpowiednio dobrane ćwiczenia fizjoterapeutyczne pomagają zmniejszać dolegliwości bólowe i szybciej wrócić do formy po porodzie.

W przypadku porodu przez cesarskie cięcie bardzo ważne jest podjęcie pracy z blizną. Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu ma za zadanie zapobiegać powstawaniu zrostów, przywrócić jej elastyczność i prawidłową ruchomość oraz oddzielić ją od tkanek otaczających. Dzięki temu blizna staje się mniej widoczna, co ma znaczenie dla samopoczucia psychicznego i emocjonalnego kobiety. Znikają też dolegliwości bólowe i uczucie ciągnięcia podczas wysiłku.

Inne korzyści wynikające z podjęcia fizjoterapii uroginekologicznej to:

  • zmniejszenie bólu kręgosłupa w obszarze lędźwiowym i szyjnym – zastosowanie odpowiednich technik terapeutycznych redukuje napięcie mięśniowe, poprawia elastyczność kręgosłupa i koryguje nieprawidłową postawę ciała,
  • wyrównanie napięć w ciele i poprawa sylwetki – ciąża i poród mogą prowadzić do nieprawidłowości w postawie ciała i dysfunkcji mięśniowych. Fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc w wyeliminowaniu tych zaburzeń poprzez korygowanie postawy ciała, wzmacnianie grup mięśniowych i przywracanie równowagi napięć mięśniowych,
  • profilaktyka i zmiana codziennych nawyków – podczas terapii uroginekologicznej kobieta uczy się odpowiednich technik ochrony mięśni brzucha podczas codziennych czynności, jak podnoszenie dziecka, wstawanie z łóżka czy oddawania moczu i stolca.
Warto przeczytać  Czy stylizacja paznokci w ciąży jest bezpieczna?

Przebieg terapii uroginekologicznej

Terapia uroginekologiczna rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu od pacjentki oraz przeprowadzenia badań niezbędnych do analizy postawy ciała, oceny funkcjonalności mięśni dna miednicy, a także stanu mięśni prostych brzucha i kresy białej. Dopiero na tej podstawie specjalista może dostosować zakres ćwiczeń i zabiegów.

W trakcie wizyty fizjoterapeuta pokazuje pacjentce ćwiczenia, które może wykonywać samodzielnie w domu. Regularność jest w tej kwestii kluczowa i pozwala osiągnąć zadowalające efekty w krótkim czasie. Na pierwszą wizytę warto zgłosić się jeszcze w połogu, gdyż zmiany hormonalne zachodzące wtedy w ciele kobiety sprawiają, że ciało jest bardziej elastyczne i podatne na zmiany.

Gdzie szukać pomocy – centrum rehabilitacji Villa Medica

Terapia uroginekologiczna w Centrum Medycyny i Rehabilitacji Villa Medica to kompleksowa usługa indywidualnie dopasowana do każdej pacjentki. Innowacyjne rozwiązania, nowoczesny sprzęt używany podczas zajęć i wykwalifikowana kadra to gwarancja najlepszej obsługi w przyjemnej atmosferze.

W ramach terapii blizny po cesarskim cięciu w Villa Medica możesz liczyć na szczegółowe badanie blizny i jej okolic, a następnie indywidualne dopasowanie zakresu zabiegów. W terapii uroginekologicznej wykorzystujemy między innymi suche igłowanie, kinesiotaping, bańki i zabiegu fizykoterapeutyczne. Terapię można rozpocząć niezależnie od tego, ile czasu minęło od porodu.