Witaj, Subskrybuj nas newsletter i bądź na bieżąco.

November 18, 2024
Inne

Jak odpowiedni materac może pomóc w walce z alergią u Twojego dziecka?

Twoje dziecko zmaga się z alergią? Możesz zmniejszyć uporczywe objawy nie tylko z pomocą farmaceutyków czy kosmetyków, ale także dbając o bezpieczne środowisko podczas snu. Z artykułu dowiesz się, jak wybrać materac, aby pomóc dziecku w walce z alergią.

Materac może być siedliskiem alergenów

Odpowiedni materac do spania dla alergika to podstawa. Dlaczego? W materacach, szczególnie tych, które nie są poddawane regularnej pielęgnacji, gromadzi się mnóstwo alergenów będących zagrożeniem dla osoby podatnej na alergie. Najczęściej jest to pleśń – ta może się rozwinąć, jeśli utrzymywane jest wilgotne środowisko, a materac nie jest dobrze wentylowany.

Innymi alergenami są kurz i roztocza, które również sprzyjają rozwojowi objawów alergii (większość dzieci ze zdiagnozowaną alergią jest uczulona na roztocza kurzu domowego). Ze względu na to, że w łóżku dziecko spędza sporą część życia, warto zadbać o to, aby zminimalizować obecność wymienionych alergenów w materacu. Wówczas nasze dziecko odczuje poprawę jakości snu, a co za tym idzie – również rodzice. Ograniczenie kontaktu z alergenem to ponadto najskuteczniejsza metoda unikania rozwoju nieprzyjemnych objawów. 

Uczulenie na materac – objawy alergii

Jak rozpoznać, że dziecko jest uczulone na alergeny znajdujące się w materacu? Będzie o tym świadczyć szereg objawów, np.:

  • rozwój atopowego zapalenia skóry (AZS) – objawia się zaczerwienieniem, suchością i uciążliwym swędzeniem skóry. Bywa, że rodzice są zmuszeni ubierać dziecko do snu w specjalną leczniczą odzież odsłaniającą jedynie usta, oczy i nos, aby maluch się nie drapał. Niektórzy stosują metodę mokrych opatrunków i bandażowania. Obie metody stanowią duże wyzwanie we wdrożeniu i akceptacji przez malucha;
  • objawy ze strony układu oddechowego – zaczynając od kichania i kataru, przez kaszel, aż do poważnych objawów, jak rozwój zapalenia oskrzeli. W przypadku stałego kontaktu z alergenem, może dojść nawet do przewlekłych chorób rzutujących na ogólny stan organizmu (np. astmy powodującej trudności z oddychaniem).

Rozpoznanie tych objawów i powiązanie ich z czasem spędzonym na materacu, to dobry krok w kierunku eliminacji alergenów z otoczenia dziecka – a więc i poprawy jakości jego snu i zdrowia. Jeśli podejrzewamy, że dziecko może mieć uczulenie na materac, jak najszybciej postarajmy się wymienić go na rozwiązanie antyalergiczne. 

Jaki wybrać materac dla dziecka, które jest alergikiem?

Materac dla małego alergika powinien zapewniać odpowiednią ochronę przed transferem alergenów do wnętrza materaca. Materiały zastosowane w produkcie powinny ponadto być hipoalergiczne i łatwe do czyszczenia. Oczywiście istotny jest również rozmiar i inne cechy, które powinno się dobrać indywidualnie do wieku i potrzeb dziecka.

Jeśli zamierzamy kupić materac dla małego dziecka, wystarczający będzie materac do łóżka dziecięcego w rozmiarze np. 60×120. Dla starszaków (dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym) optymalny będzie materac np. w rozmiarze 90×200. 

A co w sytuacji, gdy w naszym domu panują zasady Rodzicielstwa Bliskości i chcemy, aby dziecko spało z nami w jednym łóżku? Rozwiązaniem może być zakup tzw. toppera (np. materac nawierzchniowy 140×200) lub dedykowanego materaca antyalergicznego 160×200 (lub w innym rozmiarze pasującym do ramy łóżka małżeńskiego). 

Oczywiście należy również zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia. Lepiej wybrać materac piankowy czy sprężynowy? A może kokosowy lub lateksowy? Specjaliści radzą, aby dla dzieci z alergiami wybierać materace, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza (czyli właściwie odprowadzają ciepło i wilgoć). Takie są np. materace z pianki poliuretanowej FLEXI – ze względu na porowatą strukturę komórkową, pianka jest świetnie wentylowana. Stały, swobodny przepływ powietrza uniemożliwia natomiast gromadzenie się i rozwój pleśni czy grzybów. 

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze materaca dla alergika?

Materac dla dziecka zmagającego się z alergią powinien być łatwy w czyszczeniu – dobrze jest wybrać model ze zdejmowanym pokrowcem. Sporym ułatwieniem będzie ponadto zakup nakładki na materac, która również może mieć właściwości antyalergiczne, a dodatkowo jest łatwa w utrzymaniu. Dzięki miękkiej nakładce na materac poprawimy komfort snu dziecka, ale i wydłużymy żywotność materaca.

Wybierając konkretny model materaca, zwróć uwagę na materiał zastosowany w roli wykończenia. Warto sięgać po produkty oznaczone jako antyalergiczne, ponieważ są wówczas zaprojektowane w technologiach ograniczających namnażanie alergenów.