Na czym polega praca rzeczoznawcy samochodowego?
Stłuczki, wypadki i kraksy drogowe są częstą i nie budzącą już zdziwienia sytuacją. Ze względu na ciągle rosnący ruch na drogach, kolizje mogą przydarzyć się każdemu z nas i na pewno wielu miało już takie doświadczenia.
Sytuacja związana z takim wydarzeniem bywa trudna i najczęściej zaskakuje nas. Jak wiadomo trzeba sprostać wielu wymaganiom. Najpierw ustalić winnego kolizji, spisać protokół z podaniem dokładnych danych dotyczących uczestników zdarzenia. Oczywiście, w przypadku, gdy nikt nie poczuwa się do winy lub w razie gdy są osoby poszkodowane, wzywamy pogotowie ratunkowe i policję. Jednak najczęściej stłuczki kończą się tylko uszkodzeniem pojazdów, więc w takim przypadku można dojść do porozumienia bez wzywania służb. Potem jeszcze czeka nas zgłoszenie zdarzenia i załatwienie formalności w firmie ubezpieczeniowej, w której OC miał sprawca kolizji.
Szkody powinien ocenić rzeczoznawca samochodowy. Jest to doświadczony ekspert w zakresie motoryzacji, którego zadaniem jest wydawanie opinii oraz przygotowywanie ekspertyz, będących następnie podstawą do podejmowania decyzji przez sądy, firmy ubezpieczeniowe czy inne instytucje. Taki rzeczoznawca samochodowy ma szeroki zakres obowiązków i zadań. Dokładnie o kompetencjach i zakresie działania niezależnego rzeczoznawcy samochodowego dowiedzieć się można u źródła: https://odkupodszkodowania.pl/rzeczoznawca-samochodowy/
Czym dokładnie zajmuje się rzeczoznawca samochodowy?
Przede wszystkim ekspert ten wydaje opinie po wypadkach, ale także awariach samochodów. Przygotowuje wtedy ekspertyzę zawierającą między innymi informację o uszkodzeniach pojazdu, konieczności wymiany lub naprawy poszczególnych jego części. Wskazuje najlepszy sposób naprawy samochodu.
Do obowiązków rzeczoznawcy samochodowego należy także opiniowanie stanu technicznego pojazdów oraz wykonywanie badań diagnostycznych, na przykład układu hamulcowego czy zużycia paliwa, w celu postawienia prawidłowej diagnozy.
Zawód rzeczoznawcy nie tak łatwo jest zdobyć, gdyż kandydat powinien spełniać wiele warunków. Pierwszym warunkiem jest minimum średnie wykształcenie oraz 2- letnia praktyka w dziedzinie związanej z motoryzacją. Równie ważne jest posiadanie prawa jazdy kategorii A, B oraz C bądź C1. Kolejnym wymogiem jest posiadanie certyfikatu w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego, a otrzymanie go nie jest łatwą sprawą, należy bowiem ukończyć trwający ok.18 miesięcy kurs specjalistyczny. Taki kurs jest drogi, bo jego koszt wynosi około 30000 złotych. Nie jest to zatem wydatek, na który pozwolić sobie może każdy.
Kolejny wymóg to wpis na listę rzeczoznawców samochodowych prowadzoną przez właściwe ministerstwo. Również niekaralność kandydata jest bardzo ważna.
Jak widać wymagań jest mnóstwo, ale na pewno warto zdobyć ten zawód, choćby ze względu na późniejsze zarobki, które nie należą do najniższych. Oczywiście są one uzależnione od ilości wykonywanej przez rzeczoznawcę pracy oraz stopnia zaawansowania podejmowanych ekspertyz.